لطفا جاوا را فعال نمائید

راهنمای پرداخت نمونه با آبکاری

نکات فنی فرآیند پس از پرینت

آبکاری قطعات پرینت شده توسط جریان الکتریکی

26 تير 1396/نکات فنی فرآیند پس از پرینت

در اين قسمت به بررسي و نحوه انجام اين پروسه پرداخته شده است. 
جهت شروع به کار نمونه پرينت شده را انتخاب نمائيد. نمونه انتخاب شده در اين قسمت با استفاده از مواد ABS پرينت شده است. همانطور که مشاهده مي نمائيد لايه های پرينت به راحتي قابل مشاهده مي باشند. در آبکاري از جريان الکتريسيته جهت حل کردن يونهاي مثبت فلز استفاده مي شود و اين يونهاي مثبت يک لايه نازکي از فلز روي الکترود منفي که همان قطعه مورد نظر مي باشد تشکيل مي دهند. اين بدان معني است که جهت آبکاري قطعات نيازمند انتقال الکتريسيته از بين قطعه پرينت شده مي باشد. جهت اين کار، يک سيم مسي را مي بايست به قطعه مورد نظر وصل نمائيم تا اين قطعه نقش کاتود را بازي نمايد. 


جهت ايجاد يک سطح رسانا روي قطعه مورد نظر مي توانيد مي توانيد از پودر گرافيت استفاده نمائيد. پودر گرافيت پودري ارزان قيمت بوده و به راحتي در بازار قابل تهيه مي باشد. پودر گرافيت را در يک ظرف که متناسب با اندازه قطعه پرينت شده مي باشد بريزيد. از آنجايي که حلال استون مواد ABS و حلال PLA مواد PLA را در خود حل مي کند مي توانيد از اين حلال ها جهت ايجاد يک سطح رسانا استفاده نمائيد. مقداري از استون و يا حلال PLA جهت مواد PLA را در داخل ظرف ريخته و آن را هم بزنيد تا با پودر گرافيت مخلوط گردد. سپس با استفاده از يک قلم مو مخلوط ايجاد شده را روي سطح قطعه پرينت شده اعمال نمائيد. اين کار را چندين بار تکرار نمائيد تا سطح قطعه پرينت شده بطور کامل با گرافيت پوشانده شود. سپس سر سيمي که به قطعه پرينت شده وصل مي باشد را به قطب منفي منبع تغذيه وصل نمائيد. بدين ترتيب قطعه مورد نظر همانند کاتود عمل خواهد کرد. از يک ميله مسي به عنوان آنود استفاده کرده و آن را به قطب مثبت منبع تغذيه وصل نمائيد. 


همانطور که در شکل زير نشان داده شده است آنود و کاتود مي بايست در محلول سولفات مس قرار داده شوند.محلول سولفات مس به راحتي در بازار قابل تهيه مي باشد و نمونه اي از اين محلول در شکل زير نشان داده شده است. از آنجايي که گرافيت مقاومت الکتريکي بالاتري نسبت رساناهايي مانند مس دارد مي توانيد به راحتي حل شدن قطب آنود و يا همان مس را مشاهده نمائيد. بعد از 4 ساعت سطح قطعه پرينت شده بطور کامل با لايه اي از مس پوشانده خواهد شد. چنانچه بخواهيد ضخامت لايه مس روي قطعه مورد نظر ضخيمتر باشد مي¬توانيد زمان آبکاري را از 4 ساعت بيشتر نمائيد يا بر عکس.


با استفاده از يک برس آهني مي توانيد سطح آبکاري شده را پوليش کرده و جلا دهيد. در نهايت سطح بسيار زيبايي مطابق شکل زير خواهيد داشت. چنانچه از محلول نقره به جاي محلول سولفات مس و بجاي آنود مسي از آنود نقره اي استفاده نمائيد سطح قطعه پرينت شده نقره اي خواهد بود. 

0 0


مطالب مشابه


نظرات کاربران/0


نظر خود را با ما در میان بگذارید