لطفا جاوا را فعال نمائید

معرفی پرینتر سه بعدی سرامیک LUTUM4 توسط کمپانی هلندی Vormvrij

پرینتر سه بعدی سرامیک

پرینتر سه بعدی سرامیک

11 تير 1397/دکتر بهزاد عبدی
پرینتر سه بعدی سرامیک

همانطور که اطلاع دارید از پرینترهای سه بعدی جهت پرینت مدلهای سرامیکی نیز استفاده می شوند و این نوع پرینترها دارای محسانات و معایب خاص خود می باشند. از دیدگاه طراحان، مهندسین و بخصوص معماران، این نوع پرینترهای سه بعدی کاربرد بسیار زیادی در ساخت قطعات و مدلهای پیچیده دارند ولی نکته منفی این نوع دستگاه ها در آن است که تنوع مواد اولیه و یا مصرفی بسیار کمی دارند و کاربران محدود به استفاده از تنها چند نوع ماده خاص هستند و این موضوع برای کاربران محدودیتهایی را ایجاد می نماید.

پیش از این، شرکت هلندی Vormvrij پرینتر سه بعدی مخصوص پرینت قطعات سرامیکی ارائه نموده بود که دارای حجم ساختی به اندازه 43 سانتیمتر در 42 سانتیمتر در 44 سانتیمتر بود ولی پرینتر سه بعدی جدید معرفی شده دارای حجم پرینت بیشتری نسبت به مدل قبلی است و با استفاده از آن می توان مدلهایی در اندازه 43 سانتیمتر در 46 سانتیمتر و به ارتفاع 51 سانتیمتر پرینت نمود.

تمامی قطعات فلزی مدل قدیمی پرینتر به روز رسانی شده اند و از پروفیل آلومینیومی اکسترود شده در ساخت فرم دستگاه استفاده شده است. همچنین جهت عایق نمودن قسمتهای الکترونیکی داخلی دستگاه در برابر گرد و غبار، تمامی تجهیزات الکترونیکی در یک محفظه بسته ای گنجانده شده اند که باعث افزایش عمر مفید دستگاه می گردد و این اجازه را به کاربران می دهد که بتوانند از دستگاه در محیطهای کارگاهی که معمولاً پر از گرد و غبار می باشند استفاده نمایند.

سیستم اکسترودر این دستگاه بصورت پنیوماتیکی بوده و عمل تزریق مواد با استفاده از فشار هوا انجام می پذیرد. دستگاه مجهز به شیرهای ایمنی است که مانع از جریان یافتن فشار هوا در هنگام خاموش بودن دستگاه می شود و علاوه بر آن یک دکمه توقف اضطراری روی دستگاه نصب شده است که از آن می توان جهت خاموش نمودن کل دستگاه در مواقع اضراری استفاده نمود. تغییر دیگر این دستگاه در مقایسه با مدل قبلی آن مربوط به سیستم تزریق می باشد. منبع مواد این دستگاه فلزی می باشد و در ساخت آن از فلز استنلس استیل استفاده شده است و نازل دستگاه را می توان از 0.6 میلیمتر یا 7 میلیمتر تغییر داد و بدین ترتیب می توان قطعاتی با ضخامت لایه هایی در محدوده 0.5 میلیمتر تا 2.5 میلیمتر پرینت سه بعدی نمود. سرعت پرینت این دستگاه 20 میلیمتر تا 100 میلیمتر بر ثانیه می باشد و کاربر می تواند بر اساس نیاز خود و متناسب با سایز نازل دستگاه، ضخامت لایه های پرینت و مقدار تزیق مواد آن را تنظیم نماید. همچنین امکان تغییر سرعت توسط کاربر در حین پرینت نیز مهیا شده است.

0 0


مطالب مشابه


نظرات کاربران/0


نظر خود را با ما در میان بگذارید