لطفا جاوا را فعال نمائید

معرفی انواع فیلامنتها

آموزش مواد مصرفی

معرفی فیلامنتهای متداول و فیلامنتهای با کاربرد خاص

8 تير 1396/آموزش مواد مصرفی

فیلامنت PLA

يکی از پرکاربردترين نوع فيلامنتها و ماده ای ترموپلاستيک و دوستدار محيط زيست می باشد. ترکیبات اولیه این مواد، مواد طبيعی مانند نشاسته، ذرت و نيشکراست. در هنگام پرينت با استفاده از مواد PLA می بايست از يک فن جهت سريع خنک کردن مواد تزريق شده بلافاصله بعد از تزريق استفاده شود تا مانع از ذوب شدن لايه های پائين پرينت شده گردد.اين مواد حتی می توانند در پرينترهايی بدون گرم کن صفحه ساخت نيز مورد استفاده قرار بگيرند. جهت افزایش چسبندگی این مواد به صفحه ساخت می بایست از چسبهایی مانند چسب ماتیکی، چسب PLA و غیره استفاده نمود.

فیلامنت PLA

فیلامنت ABS

مواد ABS يکی از مواد پر کاربرد در صنايع مختلف می باشد که جهت اکسترود و یا تزريق مواد مورد استفاده قرار می گيرد و محصولات فراوانی مانند اسباب بازیها و ظروف پلاستيکی بهداشتی و غيره با استفاده از اين مواد توليد می شود. بهترين چسبندگی بين لايه ها در هنگام استفاده از ABS در دمای 240 الی 260 درجه سلسيوس ايجاد می شود .چسبندگی مواد ABS به صفحه ساخت بسيار کم می باشد و حتماً می بايست از چسب هايی مانند چسب کپتون و يا لايه نازکی از چسب ABS جهت ايجاد چسبندگی استفاده نمود. مواد ABS به محض خنک شدن شروع به منقبض شدن می نمايد بنابراين تنها در پرينترهايی با گرم کن صفحه ساخت می توان از مواد ABS استفاده نمود و همچنين می بايست پرينتر را در محلی قرار داد تا گردش هوايی در اطراف پرينتر وجود نداشته باشد و چنانچه پرينتر دارای فن خنک کننده باشد در حین پرینت بايد فن خنک کننده خاموش باشد تا از خنک شدن سريع لايه های در حال پرينت جلوگيری شود.


فیلامنت wood

اين مواد از ترکیب 30-40 درصد پودر چوب و 60-70 درصد مواد ABS و یا PLA تشکیل شده اند . مشخصات پرینت اين مواد مشابه پليمر می باشد . چنانچه دمای پرينت شما در حدود 200 درجه سانتيگراد باشد رنگ چوب روشن خواهد بود و چنانچه دما را به 260 درجه سلسيوس افزايش دهيد رنگ چوب تيره خواهيد داشت. کارکردن با اين مواد زياد آسان نمی باشد و کیفیت فیلامنت تاثیر بسیار زیادی در پروسه تزریق دارد بنابراین توصیه می شود فیلامنت چوب را از مراکز معتبر تهيه نمائيد. درصورتیکه کيفيت فيلامنت خوب نباشد باعث گرفتگی نازل می شود. سطح قطعه پرينت شده با استفاده از فیلامنت چوب مشابه چوب سطحی زبر خواهد داشت و جهت صافتر نمودن سطح کار می بايست تنظيمات ريزش مواد را کمی تغيير دهيد.در هنگام پرینت بويی همانند بوی چوب به مشام خواهد رسید. قطعات پرینت شده با مواد چوب قابليت پرداخت کاری، سنباده کاری و رنگ کاری دارند.


فیلامنت Metal

این مواد از ترکیب 30 الی 40 درصد پودر فلزی مانند مس، آلومینیوم، برنج و 60-70 درصد مواد PLA و یا ABS تولید شده اند و قطعات پرینت شده با استفاده از این مواد بعد از پولیش کاری بسیار شبیه به قطعات فلزی خواهند بود. با توجه به وجود پودر فلز در این مواد توصیه می شود از نازلهایی با قطر بالاتر از 0.4 میلیمتر جهت پرینت این مواد استفاده شود. این مواد را می توان در پرینترهای سه بعدی با صفحه ساخت گرم و همچنین بدون صفحه ساخت گرم مورد استفاده قرار داد و دمای پرینت این مواد با توجه به نوع ماده بکار رفته در آن و همچنین نوع سیستم اکسترودر و سیستم تزریق متفاوت می باشد. از این مواد می توان در ساخت وسایل دکوری و مجسمه استفاده نمود چرا که بعد از پولیش کاری با استفاده از حمام بخار استون و یا حلال PLA بصورت فلزی دیده خواهند شد.


فیلامنت PVA

مواد PVA مواد قابل حل در آب می باشند و بيشتر به عنوان مواد ساپورت گذاری مورد استفاده قرار می گيرد. چسبندگی مواد PVA به مواد PLA بهتر از مواد ABS می باشد. مواد PVA میبایست با سرعت پائین و در حدود 30 میلیمتر بر ثانیه پرینت شود. برخی از فيلامنتهای PVA خاصيت رسانايی دارند و می توان از آنها جهت پرينت مدارات و بردهای الکترونيکی در داخل قطعات استفاده نمود. از آنجا که اين مواد در آب حل می شوند لذا می بايست در محيطی مورد استفاده قرار گيرند که رطوبت کمی داشته باشد و در غير اينصورت به مرور زمان از بين خواهند رفت. این فیلامنت در صورت استفاده جهت ساپورت گذاری باید در پرینترهای دو نازل مورد استفاده قرار گیرد .


فیلامنت Flexible

اين مواد مواد نرم و یا لاستیکی نيز خوانده می شوند و قابليت ارتجاعی و یا خم شدن را دارند و بيشتر شبيه به لاستيک می باشند. انواع متفاوتی از اين مواد با سختی های متفاوت در بازار موجود می باشد و مي توان گفت که هرچقدر سختی اين مواد بيشتر باشد پرينت آنها راحت تر می باشد. توجه داشته باشيد که چاپگرهای سه بعدی که از سيستم اکسترودر مستقيم استفاده می کنند فیلامنت Flexible را بهتر از ساير چاپگرهای سه بعدی با سيستم اکسترودر غير مستقيم و یا Bowden پرينت مي گيرند و در صورتی سیستم تزریق برای این فیلامنت تنظیم نشده باشد مواد در داخل اکسترودر جمع شده و مشکلاتی را بوجود خواهند آورد. این مواد دارای هیچ گونه حلالی نمیباشند و پولیش و پرداخت کاری نهایی آنها به سختی انجام می شود. توصیه می شود جهت پرینت این مواد از نازلهایی با قطر بزرگتر از 4/. استفاده شود.


فیلامنت Conductive

این فیلامنت از مواد اولیه ای.بی.اس به همراه مواد رسانا تشکیل شده است و قابلیت انتقال الکتریسیته دارد . نحوه کارکرد با این مواد مشابه مواد ای.بی.اس است . از این مواد میتوان جهت پرینت مدارهای الکتریکی و قطعات رسانا استفاده نمود .


فیلامنت HIPS

يکي از مواد حل شونده و مناسب برای ساپورت گذاری مواد HIPS می باشد. اين مواد ترکيبی مشابه مواد استايرين (Styrene) می باشد که در بسته بندی مواد مورد استفاده قرار می گيرد. مشخصات مواد HIPS مشابه مواد ABS می باشد با اين تفاوت که اين مواد در حلال ليمونن (limonene) که حلالی طبيعی می باشد حل می شوند. همانند مواد PVA، مواد HIPS جهت ساپورت گذاری به همراه مواد ترموپلاستيک ديگر از قبيل ABS مورد استفاده قرار می گيرند.درصورت دونازله بودن پرینتر سه بعدی می توان از این مواد جهت ساپورت گذاری استفاده نمود. هر چند خود ماده نیز به تنهایی جهت مصارف خاص قابل استفاده است .


فیلامنت Nylon

این فیلامنت معمولاً در مواقعی مورد استفاده قرار می گيرد که انعطاف به همراه قدرت چسبندگی بين لايه ای زيادی مورد نياز باشد. مواد نايلون در مقابل آستون مقاوم هستند. همچنين مواد پلی اميدها می توانند شفاف و رنگارنگ باشند. یکی از ايرادهای مواد نايلون تمايل آنها به جدا شدن از صفحه ساخت می باشد لذا از چسب های مخصوص می بايست استفاده نمود. چنانچه پرينتر در محيطی با رطوبت بالا مورد استفاده قرار می گيرد می بايست فيلامنت را قبل از استفاده در داخل محفظه گرم و خشک قرار داد تا رطوبت آن از بين برود و همچنين بايد فیلامنت نايلون را در داخل محفظه های بسته همانند نايلونهای زيپ دار نگهداری نمود.


فیلامنت PC

مقاومت کششی بالا و همچنين مقاومت ضربه ای بالا از ویژگیهای عمده مواد پی سی میباشد . همچنين مواد پلی کربنات می توانند در مقابل نور فرابنفش تغيير کيفيت دهند. در هنگام استفاده از اين ماده، دمای صفحه ساخت می بايست در حدود 100 الی 130 درجه سلسيوس باشد و می بايست از چسب هايی مانند چسب کپتون و يا PET جهت افزایش چسبندگی استفاده نمود.اين ماده تمايل بسيار زيادی به جذب گرد و غبار موجود در هوا دارد لذا احتمال گرفتگی و يا سوختن نازل وجود دارد. تمايل به بلند شدن لايه اول پرينت در اين ماده بيشتر از مواد PLA و ABS می باشد.


فیلامنت PETG

مواد PETG موادی نیمه شفاف، انعطاف پذير و بادوام می باشند و می توان گفت مواد خوبی جهت پرينتر سه بعدی بشمار می آيند. استحکام مواد PETG مشابه مواد ABS می باشد.مواد PETG همانند مواد PLA خوش پرينت می باشند و از نظر مواد ترکيب دهنده آن متفاوت تر از ديگر مواد می باشد, اين مواد را می توان بدون خشک کردن و در دمای پائين پرينت نمود و قابليت چسبندگی بسيار بالايی به صفحه ساخت دارند. جهت استفاده از اين مواد نيازی به گرم کردن صفحه ساخت نمی باشد. بر خلاف مواد ABS که در هنگام پرينت توليد بو و دود می نمايند اين مواد دودزا و بدون بو می باشند و امکان پرينت در يک محيط بسته را نيز فراهم می نمايند.


فیلامنت Change By Temperature

یکی از فیلامنتهای خاص پایه PLA و یا ABS ماده ای ترموپلاستيک است. در صورتیکه پایه اولیه این مواد PLA باشد ، هنگام پرینت میبایست از يک فن جهت سريع خنک کردن مواد تزريق شده بلافاصله بعد از تزريق استفاده شود تا مانع از ذوب شدن لايه های پائين پرينت شده گردد.اين مواد حتی می توانند در پرينترهايی بدون گرم کن صفحه ساخت نيز مورد استفاده قرار بگيرند و چسب های ماتيکی، اسپری مو، چسب PLA و غيره جهت چسباندن لايه اول به صفحه ساخت استفاده نمود.

1 0


مطالب مشابه


نظرات کاربران/1

  • ava
    13 آبان 1395

    آیا این پرینتر سه بعدی صنعتی در ایران وجود دارد؟ آیا وارد میشود؟ آیا شرکتی در ایران هست که پرینتر سه بعدی سفارشی بسازد؟


نظر خود را با ما در میان بگذارید